Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında merak edilenleri Sıkça Sorulan Sorular başlığı altında toplamaya çalıştık. Daha fazlası için lütfen arayınız.

Yamaç Paraşütü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul’da yamaç paraşütü yapılabilir mi ?

Evet İstanbul’da Sarıyer Kısırkaya ve Ormanlı bölgesinde yelken diye tabir edilen soaring uçuşu yapılabilmektedir. Soaring uçuşu; yükseklik olarak ortalama 50 mt mesafede denizden esen rüzgarın kuvvetini kullanarak yapılan bir uçuş türüdür.

hack zombie tsunami Yamaçtan atlanarak yapılan uçuşa göre daha az yüksekliğe sahip olmakla beraber süre olarak rüzgara bağlı olarak çok daha uzun süreli olabilir.

Yamaç paraşütü sporu ne kadar güvenlidir?
Yamaç paraşütü sporu, uygun şartlarda yapıldığında son derece güvenli bir spordur. İkili yani tandem uçuş yapacaksanız pilotun belgesi olup olmadığını, kaç yıldır uçtuğunu sormaktan çekinmeyin.

Tandem uçuş yapacağım, yapmam gerekenler nelerdir?
Tandem uçuşlarda yolcudan yamaçtan ayrılıncaya kadar koşması ve pilottan otur komutunu duyduktan sonra oturması beklenmektedir.

Kıyafetim nasıl olmalı?
Mevsim ne olursa olsun kısa kollu tişörtler ve şortlar tercih edilmemeli, Bilekleri koruyan ayakkabılar giyilmelidir.

Kalkış ve iniş nasıl olacak?
Yamaç paraşütünde en önemli anlar kalkış ve inişlerdir. Kalkışta pilot paraşütü uçacak duruma getirir, son güvenlik kontrollerini yaptıktan sonra kalkı

ff support data apkş koşusunu başlatır. Kalkış sırasında pilotun vereceği komutlara uymanız, tüm gücünüzle koşmanız ve ayağınız yerden kesilir kesilmez oturmaya çalışmamanız gereklidir. Kalkış bu sporda adrenalinin zirve yaptığı andır bu yüzden size anlatılanları mümkün olduğunca uygulamaya çalışın.
İnişten hemen önce pilot size koltuktan dışarı çıkmanızı söyleyecek ve tam iniş anında ayaklarınız yere değer değmez koşmanızı isteyecektir. Tek ayağınızın üstüne basarak iniş yapmanız dengenizi kaybetmenizi önler ve daha rahat koşmanıza sağlar. İnişte bir çok insan psikolojik olarak, ayağı yere değdiği anda oturma ihtiyacı hisseder bu yapılması gereken en son şeydir.

Boşluğa mı atlayacağım?
Bir çok insan yamaç paraşütünün havayla açılacağını ve insanın kendini boşluğa bırakacağını zannediyor. Bu doğru değildir. Kalkış sırasında pilot,

zombie tsunami hack paraşütü uçmaya hazır hale getirir, yolcu ile birlikte koşmaya başlar ve yamaçtan ayrılır. Hiçbir şekilde boşluğa atlama olmaz ve boşluğa düşüyormuş gibi bir duygu hissedilmez.

Ters Rüzgar’a yakalanır mıyız?
Meteorolojide ters rüzgar diye birşey yoktur. Bu medya tarafından uydurulmuş bir safsatadır. Rüzgar, yamaç paraşütü sporunun en gerekli ögesidir. Her pilot temel meteoroloji bilgisine sahiptir. Pilot, günlük hatta saatlik olarak rüzgar durumu hakkında meteoroloji sitelerinden bilgi alır ve havanın gelişimini bizzat izleyerek havanın uçuşa uygun olup olmadığını kontrol eder.

Uçuş sırasında neler hissedeceğim?
Kalkış yaptıktan sonra pilot sizi harnes dediğimiz koltuğa oturtacak. Bu andan itibaren kendinizi evinizdeki koltukta otururmuşcasına rahat hissedecek, manzaranın keyfini çıkaracak, dilerseniz bir şeyler yeyip içebileceksiniz.

Uçuş sırasında fotoğraf çekebilir miyim?
Elbette fotoğraf çekebilirsiniz fakat ilk defa uçacaksanız, uçuştan zevk almak adına sadece uçuşa konsantre olmak sizi daha mutlu edecektir. Merak etmeyin uçuşunuz ücret karşılığı video olarak kaydedilmekte ve fotoğraflanmaktadır.

SoftGoza

Kulaklarımda basınç olur mu?
Sizinde başınıza gelmiştir, yüksek rakımlı yerlerden araçla indiğinizde kulaklarınızda basınç hissedersiniz, yamaç paraşütü yaparken böyle bir şey söz konusu değildir.

Yüksekten korkuyorum, yamaç paraşütü yapabilir miyim?
Uçakla seyahat tecrübeniz var ise fark etmişsinizdir ki yükseklik algısı oluşmaz. Yamaç paraşütü yaparken de aynı durum söz konusudur, yükseklik algısı oluşmaz, sanki bir koltukta oturup manzara seyrediyormuş gibi hissedersiniz.

Kimler uçabilir ?
Herhangi bir kalp ve dolaşım rahatsızlığı olmayan, 5 ile 15 metrelik kısa bir koşuyu engellemeyecek fiziksel bir yapıya sahip 35 kg ile 90-100 kg arasındaki herkes uçabilmektedir.

Kimler uçamaz ?
100 kilogramdan ağır erkekler ve 90 kilogramdan ağır bayanlar, kardiyolojik sorunu, panik atağı ve psikolojik rahatsızlığı olanlar, aşırı alkol, madde veya ilaç etkisi altında olanlar uçamazlar.

Yanımda neler getirmeliyim?
Uçuşa gelirken mevsime bağlı olarak şort, tişört, güneş gözlüğü ve varsa ayak bileklerinizi de koruyacak bir çift spor ayakkabı da getirmeniz gerekir. Spor ayakkabı teminini talep ettiğiniz de biz de sağlıyoruz.

Uçuşta yanınızda bulunmaması gerekenler. 
Bozuk para, anahtar, cep telefonu, şahsi kamera uçuş güvenliği açısından yasaktır. Dilerseniz özel eşyalarınızı uçuş öncesi emanet dolaplarına bırakabilirsiniz.

Getinto myPC

Yamaç  Paraşütü Lokasyonlarımız

Uçmakdere Yamaç Paraşütü | Ganos Tepesi Yamaç Paraşütü | Ormanlı Yamaç Paraşütü | Karaburun Yamaç Paraşütü | Ölüdeniz Yamaç Paraşütü | Rize Yamaç Paraşütü | Kartepe Yamaç Paraşütü | Serdivan Yamaç Paraşütü

Sıkça Sorulan Sorular S.S.S | FlyMARMARA Yamaç Paraşütü
Turkish English Arabic Whatsapp Ara Yamaç Paraşütü